Australian Champions
Charles Suffren
Graeme Nicholls
Willi Sawall
Lee Troop
Kelly Ruddick

Open State Champions
Charles Herbert
Charles Suffren
George Richardson
Alex Richardson
Stan Nicholls
Graeme Nicholls
Bryan Lewry
Lee Troop
Paul Burge
Kelly Ruddick

Under age State Champions
Angus Greenfield
Peter Donaldson
Graeme Nicholls
David Farquhar
Paul Burge
Aaron Sawall
Mark Sawall
Heath Gillett
Daniel Carman
Samuel Baird

Stawell Gift Winners
Len Sprague
Matthew Wiltshire

Representation at Commonwealth Games
Stan Nicholls
Willi Sawall
Lisa Bruty
Lee Troop

Representation at Olympic Games
Willi Sawall
Jodi Willis-Roberts( Paralympian gold medallist)

Distinctions while registered at other clubs
Steve Moneghetti (Olympic Games, with YCW)
Col McCurry, (Australian champion, with Box Hill)
Lee Troop, (Olympic Games, with Geelong.)
Alison Nicholls, (Australian champion with a Melbourne club.)

Representation at World Championships
Samuel Baird (Junior World Championships)

BEST CLUB PERSON                                                               EDWARD CRIMMINS MEMORIAL AWARD

2008 K. Ruddick                                                                             2009 J. Bourke, S. Ditchfield                                                                 2010 S. O'Meara                                                                                    2011 S. Ditchfield                                                                                 2012 J. Lawlor                                                                                       2013 J. Lawlor                                                                                   2014 S. Meadows                                                                                2015 P. Roberts                                                                                2016  J. Lawlor                                                                                       2017 C. Preston                                                                              2018  P. Roberts                                                                                  2019 P. Burge       


CHAMPIONS

MOST OUTSTANDING PERFORMANCE      HAROLD WAKELING AWARD

2008 N. Hartigan                                                  2009 N. Hartigan                                                  2010 N. Hartigan                                                     2011 K. Ruddick                                                     2012 K. Ruddick                                                     2013 M. Wiltshire                                                 2014 S. Baird                                                         2015 K. Ruddick                                                    2016 G. O'Dwyer                                                   2017  J. Ashmore                                                  2018  J. Spence                                                      2019 K. Ruddick 

Ballarat Harriers
Always Striving